Zyrtari i VV’së i quan qesharake aksionet me vezë te paralajmëruara nga Haradinaj


Gazeta Express
22 Shkurt 2020 16:04

Njëri prej zyrtarëve të Vetëvendosjes, Flamur Maloku, i ka quajtur qesharake sulmet me vezë ndaj Zëvendëskryeministrit Avdullah Hoti. Ka thënë se këto aksione nuk do ta ndalin vendimmarrjen e Qeverisë.

“Aksione të tilla qesharake ta krijojnë bindjen që kjo Qeveri po punon si duhet e do të shkojë në rrugën e duhur. Para disa ditëve ish-kryeministri, Haradinaj, veç paralajmëroi aksione për ta kundërshtuar largimin e taksës. Ndoshta tash është koha e duhur të përcaktohemi rreth taksës. Kosova nuk e meriton të izolohet. Kosova meriton të trajtohet si palë në dialog e kjo do të arrihet me Albin Kurtin si kryeministër i vendit. Asnjë aksion që në substancë ka inatin e jo argumentin nuk mund ta ndalë vendimmarrjen. Çdo tendencë për ta parandaluar avancimin e shtetit do ta marrë përgjigjen e merituar si përgjigjen e 6 tetorit”, ka shkruar Maloku.

“Opoztarizmi pa një arsye konkrete të keqeverisjes e keqvendimarrjes krijon situata të tilla, agresivitet pa adresë të qartë, madje pa ide të qartë rreth qëllimit të “protestës”. Cili është veprimi i Avdullah Hotit për t’u sulmuar me vezë sot? Asgjë!”, ka shtuar ai.

Edhe Shefi i Grupit Parlamentar të AAK’së, Daut Haradinaj, ka dalë hapur pro sulmit me vezë ndaj Avdullah Hotit, Zëvendëskryeministër i Qeverisë së Kosovës.

“Kushdo që e ka bërë, ka bërë shumë mirë dhe kjo duhet kuptuar që nuk do e lejojmë Serbinë dhe Rusinë në Kosovë”, ka thënë Haradinaj, në një përgjigje për T7. Shpjegimet tjera të Haradinajt mund t’i shikoni në lajmet qendrore në T7, në orën 19:30.

Edhe zyrtari tjeter i AAK’së, Besnik Tahiri, ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës të mos marrë vendime të njëanshme për sa i përket taksës. Ka thënë se duhet të ketë konsensus politik për tema të tilla që kanë të bëjnë me Serbinë.

Reagimi i Tahirit ka ardhur një orë pas u sulmua me vezë Avdullah Hoti, Zëvendëskryeministër.

“Kosova e ka sfidë reformën në administatën e shtetit, kjo është është sfidë e të gjithë ekspertëve për të ndihmuar konsoliduar dhe reformuar shtetin, kurr skam me u ndal me ndihmu këtë proces. Megjithatë, në temat e dialogut me Serbinë nuk duhet të merren vendime të njëanshme dhe pa koncensus politikë, kjo nuk duhet avancohet. Taksa 100% nuk është e një partie, dy, apo tri, kjo është temë nacionale”, ka shkruar Tahiri në një reagim në Fb.

Ndaj sulmit të sotëm ndaj Avdullah Hotit ka reaguar edhe Lidhja Demokratike e Kosovës dhe vetë Hoti, duke thënë se ata që kanë organizuar sulmin e sotëm synojnë izolimin e Kosovës.

Edhe Zëvendëskryeministri, Avdullah Hoti ka reaguar pas sulmit me vezë që ju bë mëngjesin e sotëm afër ndërtesës së qeverisë.

Hoti ka thënë se ata që e kanë sulmuar sot tentojnë të mbajnë Kosovën të izoluar.

“Porositësit e veprimit të sotëm tentojnë ta mbajnë Kosovën të izoluar. Kosova më nuk është e izoluar. Të izoluar janë vetëm ata që po japin urdhra të tillë”, ka thënë Hoti.

Edhe Ministrja e Arsimit, Hykmete Bajrami, ka kërkuar nga drejtësia të merret me gjithë ata që nxisin dhunë ndaj zyrtarëve të Qeverisë derisa ka kërkuar të ndërpritet praktika e mosreagimit të Policisë dhe Prokurorisë.

“Prokuroria dhe Policia duhet të marrin masa dhe të veprojnë edhe ndaj atyre që po paralajmërojnë dhunë ndaj zyrtarëve të Qeverisë”, ka shkruar Bajrami.

Edhe Zëdhënësi i Vetëvendosjes, Arlind Manxhuka, ka thënë se Partia e Albin Kurtit nuk qëndron prapa sulmit ndaj Zëvendëskryeministri Avdullah Hoti, i cili u sulmua me vezë sot në qendër të Prishtinës.

Te fundit


Kthehu lart